حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مایع عجیبی که عمر باتری را طولانی تر می کند

با این نوع جدید از مایعات الکترولیتی، باتری های گوشی ها حتی در دما های بالا دیگر آتش نمی گیرند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، ابررساناها، وسایل برقی که انرژی را ذخیره و آزاد می کنند، به لایه ای از الکترولیت احتیاج دارند که می تواند جامد، مایع و یا حالتی بین آن باشد و ده ها سال است که محققان از طبقه ای از مواد موسوم به مایعات یونی که اساسا از نمک های مایع هستند آگاهند.

اما اکنون محققان انستیتوی فناوری ماساچوست نوع جدیدی از مایعات الکترولیت شبیه به سورفاکتانت تولید کردند که ممکن است ضمن کاهش اشتعال پذیری، امکان جدیدی را برای بهبود کارآیی و پایداری چنین دستگاه هایی باز کند. این مایعات یونی “دارای خواص بسیار جدید و عجیب” هستند، از جمله اینکه بسیار چسبناک هستند که وقتی دما را افزایش می دهیم، می تواند انرژی بیشتری از بسیاری از الکترولیت های دیگر را ذخیره کند.

مائو از پژوهشگران این تحقیق می گوید: در مورد سایر مایعات یونی ، با افزایش دما، ویسکوزیته کاهش و ظرفیت ذخیره انرژی افزایش می یابد. اما در مورد این نوع جدید از الکترولیت، گرچه ویسکوزیته بالاتر از سایر الکترولیت های شناخته شده است، ظرفیت با افزایش دما خیلی سریعتر افزایش می یابد به نحوی که ثبات و ایمنی و توانایی آن برای ذخیره انرژی در حجم معین از بسیاری از الکترولیت های معمولی فراتر می رود.

آلن هاتون پژوهشگر دیگر این تحقیق می گوید: دلیل اینکه این رفتار از الکترولیت های معمولی بسیار متفاوت است به این دلیل است که مولکول ها ذاتا خود را درون یک ساختار لایه بندی شده مرتب شده قرار می دهند و در آنجا با ماده دیگری مانند الکترود داخل یک ابررسانا در تماس هستند. طبقه جدید از مواد، که محققان آن را SAILs نامیده اند در مایعات یونی با سطح فعال، می تواند کاربرد های مختلفی برای ذخیره انرژی با دمای بالا به عنوان مثال برای استفاده در محیط های گرم مانند حفاری نفت یا در کارخانه های شیمیایی داشته باشد.

به گفته محققان این تحقیق این الکترولیت در دمای بالا بسیار ایمن است و حتی عملکرد بهتری هم دارد در مقابل، برخی از الکترولیت های مورد استفاده در باتری های لیتیوم یونی کاملا قابل اشتعال هستند. استفاده از ماده جدید به جای الکترولیت معمولی در یک ابررسانا می تواند چگالی انرژی آن را به چهار یا پنج برابر افزایش دهد و در نتیجه این ابررسانا ها در آینده حتی می توانند با ذخیره انرژی بیشتری نسبت به باتری ها در وسایلی مانند وسایل نقلیه برقی و سایر وسایل الکترونیک شخصی جایگزین شوند.

 

koosha
ارسال دیدگاه
X